wtorek, 8 września 2015

„Sklepy cynamonowe” - spektakl teatralny na podstawie prozy Bruno Schulza, czwartek, 24 września 2015, godz.20


Tegoroczny, ósmy już Tzadik Poznań Festival rozpocznie się w czwartek, 24 września br. (Teatr Ósmego Dnia, godz. 20.00) spektaklem teatralnym na podstawie prozy Bruno Schulza.  "Sklepy cynamonowe" - taki bowiem tytuł nosi przedstawienie - to artystyczny projekt Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz tureckiego Cengiz Özek Shadow Theatre z muzyką Michała Górczyńskiego oraz Konrada Nepelskiego wykonywana na żywo.

adaptacja - Tomasz Damulewicz
inscenizacja i reżyseria - Robert Drobniuch
współpraca reżyserska - Cengiz Özek (Turcja)
scenografia i lalki - Cengiz Özek (Turcja)
muzyka - Michał Górczyński, Karol Nepelski
klarnet/klarnet basowy na żywo - Michał Górczyński

obsada:
Józef - Karol Smaczny
Ojciec - Andrzej Kuba Sielski
Adela/Matka - Ewa Lubacz
animacja figurami, lustrami, światłem - Ewa Lubacz, Andrzej Kuba Sielski, Grzegorz Karkowski
spektakl dla widzów od lat 15

Ascetyczny pokój, którego pustkę wypełniają wspomnienia, marzenia, rozsypane historie głównego bohatera. Strzępki minionych lat, urywki z dzieciństwa, majaki, zapachy, złudzenia… Wszystko zamknięte w zamazanych obrazach - wypisanych, wyrysowanych, wybazgranych z życia. Życia zawieszonego w czasie i przestrzeni. Życia zastygłego między wczoraj i dziś, między jawą i snem, między światłem i cieniem…

Tak świat wyjątkowej twórczości Brunona Schulza – polskiego pisarza, grafika i malarza - widzą twórcy spektaklu „Sklepy cynamonowe”. Ten spektakl to próba zmierzenia się z prozą jedyną w swoim rodzaju - poetycką, często abstrakcyjną, nieraz uznawaną za niesceniczną. To próba uchwycenia tego, co nieuchwytne, stąd też wyjątkowa forma inscenizacyjna oparta na grze w planie aktorskim i bardzo ciekawej, eksperymentalnej formie teatru cieni, łączącej klasyczne wycinanki, transparentne cienie z wyraźnie zaznaczonymi konturami oraz cienie stworzone z gry światłem, lustrami i refleksami.
Inspirowana grafikami artysty scenografia, sugestywne monologi i podkreślająca emocje współczesna muzyka, grana przez klarnecistę na żywo, składają się na specyficzny schulzowski klimat, który udało się w spektaklu uchwycić.

Czas trwania spektaklu – 50 min. (bez przerwy)

W scenariuszu wykorzystano następujące opowiadania Brunona Schulza: „Nawiedzenie”, „Ptaki”, „Manekiny”, „Traktat o manekinach. Dokończenie”, „Nemrod”, „Sklepy cynamonowe”, „Karakony”, „Wichura”, „Noc wielkiego sezonu” z tomu opowiadań „Sklepy cynamonowe”; „Genialna epoka”, „Edzio”, „Samotność”, „Ostatnia ucieczka ojca” z tomu „Sanatorium pod klepsydrą” oraz fragmenty listów Schulza do Marii Kasprowiczowej, Tadeusza i Zofii Brezów, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Andrzeja Plesiewicza, Romany Halpern i Anny Płockier.
„Każdy wie, że w szeregu zwykłych, normalnych lat rodzi niekiedy zdziwaczały czas ze swego łona lata inne, lata osobliwe, lata wyrodne, którym – jak szósty, mały palec u ręki – wyrasta kędyś trzynasty, fałszywy miesiąc. Mówimy: fałszywy, gdyż rzadko dochodzi on do pełnego rozwoju.
Działo się to w owym trzynastym, nadliczbowym i niejako fałszywym miesiącu roku”.
fragment scenariusza

Teatr Ósmego Dnia, ul. Rajczaka 44, Poznań, 24 września 2015, godz. 20:00, cena biletu: 40,00 zł
bilety do nabycia na multikulti.comBrak komentarzy:

Prześlij komentarz