czwartek, 10 września 2015

Krzysztof Dys plays Mordehaj Gebirtig, Mały Dom Kultury / Dragon, 25.09.2015, godz. 21:00

Krzysztof Dys, photo by Elżbieta Korsak
Krzysztof Dys jest jednym z bardziej oryginalnych pianistów na polskiej scenie jazzowej. Dys jest absolwentem wydziału jazzu na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu profesor Anny Organiszczak. Od roku 2007 sam wykłada na tej uczelni. Współpracował już z legendarnym wibrafonistą Jerzym Milianem, saksofonistą Mikołajem Trzaską i cieszącym się międzynarodowym uznaniem klarnecistą Wacławem Zimplem - z Wacław Zimpel Quartet nagrał doskonale przyjęty album „Stone Fog”. Ostatnio w tym składzie koncertową premierę miał nowy projekt klarnecisty „Radiance”, inspirowany średniowieczną muzyką żydowską. Od 2002 roku Dys jest członkiem kwartetu Soundcheck tworzonego z Maciejem “Kocinem” Kocińskim (fortepian), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja). Grupa ma w swym dorobku sześć albumów. Dys współpracuje także z poznańskim trębaczem Maciejem Fortuną, w jego kwartecie a także jako duet. Razem nagrali cieszący się wielkim uznaniem album „Tropy”. 

Inspiracją dla Dysa jest twórczość kompozytorów rosyjskich: Aleksandra Nikołajewicza Skriabina i Siergieja Prokofiewa oraz jazz Billa Evansa i Milesa Davisa a także muzyka Grażyny Bacewicz. 

Na zamówienie Tzadik Poznań Festival Krzysztof Dys przygotował solowy recital poświęcony Mordehajowi Gebirtigowi. Mordechaj Gebirtig był stolarzem na krakowskim Kazimierzu i poetą. Napisał wiele słynnych pieśni, w których opowiada o życiu przed wojną, o ludziach, o świecie, który nie istnieje. Pisał dla swoich córek, zginął w 1942 roku w getcie krakowskim. Jego utwory opowiadają o ich codzienności – ubóstwie i rozpaczy, ale także o ogromie miłości i nadziei. Niektóre z jego pieśni tłumaczyła na język polski Agnieszka Osiecka. 

Krzysztof Dys: piano solo
koncert odbędzie się 25 września 2015 r., godz. 21:00, w Małym Domu Kultury / Klub Dragon, ul. Zamkowa 3, Poznań, cena biletu: 20,00 zł

bilety do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz