poniedziałek, 17 czerwca 2013

Koby Israelite [Israel] & Samech [PL] – projekt specjalny, 28.07.2013

Samech, materiały organizatorów28.07.2013, Niedziela/Sunday- 21.00
Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka


Koby Israelite [Israel] & Samech [PL] – projekt specjalny
Na zamówienie Tzadik Poznań Festival światowej sławy akordeonista - Koby Israelite, zaprezentuje się razem z jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich formacji neoklezmerskich - zespołem Samech.

Multiinstrumentalista. Pianista, akordeonista, perkusista, kompozytor, producent muzyczny. Urodził się w Tel Avivie, od 20 lat mieszka w Anglii. Od dziewiątego roku życia uczył się gry na fortepianie w konserwatorium, później na perkusji (m.in. w The David Rich Drumming School). Grał w zespole punkowym (wykonywali covery po hebrajsku), szybko zainteresował się jazzem, był członkiem pierwszego w Izrealu zespołu haevy metalowego. Od 1994 roku został sesyjnym perkusistą, od 1999 roku pisze i nagrywa własną muzykę.

Chwalony za niespożytą energię i dzikość, wielką wyobraźnię muzyczną i witalność. Jeden z najbardziej cenionych muzyków sceny neoklezmerskiej. W jego graniu obecne są elementy jazzu (spod znaku free), funky, etno, muzyki cygańskiej, metalowej, progresywnego rocka. I oczywiście tradycja żydowska. A wszystko zanurzone w instrumentalnej wirtuozerii. „To tak jakby ktoś zmieszał Naked City, Franka Zappę, Klezmatics i Fantomasa razem, lub raczej kazał im grać w jednej orkiestrze.Na przełomie kwietnia i maja 2012 roku zespół Samech wydał w wytwórni Tzadik swoją debiutancką płytę "Quachatta".Gdy w 2000 roku formacja The Cracow Klezmer Band podpisywała kontrakt z wytwórnią Tzadik nikt nie mógł przypuszczać, że zespół ten dzięki temu stanie się znany na całym świecie. Debiutancka płyta „De Profundis" była początkiem wielkiej kariery krakowskich muzyków. Pochodzący także z Krakowa zespół Samech będzie zatem drugą polska formacją w barwach wytwórni Johna Zorna, tak jak The Cracow Klezmer Band w ramach serii "Radical Jewish Culture". Z dużym uznaniem o projekcie wypowiada się wydawca. Zorn określa Samech, jako kolejną znakomitą polską grupę, wykonująca muzykę klezmerską. W twórczość formacji docenia zamaszyste, szeroko zakrojone linie melodyczne oraz silnie zaznaczony rytm. Co więcej, stwierdza, iż Samech łączy w swej muzyce różnorodne tradycje world music, otrzymując bardzo świeży, ekscytujący efekt. "Czarująca, dająca się słuchać bez końca, nowa muzyka kameralna na miarę XXI wieku" - czytamy w zapowiedzi wydawcy.

Autorką projektu jest Anna Ostachowska - altowiolistka, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Birmingham Conservatoire (Anglia). Dzięki klasycznemu wykształceniu połączyła tradycje muzyki poważnej z oryginalną muzyką klezmerską. Od wielu lat związana z krakowskim Kazimierzem - kolebką muzyki klezmerskiej w Polsce. W roku 2003 założyła zespół Samech grający głównie tradycyjną muzykę klezmerską.

Nazwa zespołu wzięła się od hebrajskiej litery "samech". Ma ona kształt okręgu, nie ma początku ani końca, w związku z czym symbolizuje nieskończoność. Co ciekawe, w Kabale "samech" oznacza nieskończoną moc Stwórcy (Ein Sof). Większość utworów zawartych na płycie to kompozycje autorskie, których brzmienie łączy znane, tradycyjne rozwiązania z pomysłami nowatorskimi i wyraźnie współczesnymi. Dominuje żywiołowy, optymistyczny nastrój, choć są także utwory refleksyjne. Odnajdujemy też dwie aranżacje tradycyjnych melodii klezmerskich - "Di terkishe Khasene" oraz "Ajde Jano".

Koby Istraelite, photo by Jarosław Majchrzycki

Obecnie Samech jest zespołem grającym muzykę, którą trudno nazwać jednym określeniem, związać z jednym tylko nurtem czy tradycją. Jest to swego rodzaju muzyka z różnych zakątków świata, która podobnie jak tradycyjna muzyka klezmerska niesie ze sobą ogromny ładunek ekspresji i mistycyzmu. Twórczość zespołu bazuje głównie na tradycjach muzyki klezmerskiej i orientalnej. Dziś muzyka klezmerska wymyka się z pewnych ram i kanonów, dlatego też zespół nawiązuje do różnych stylów muzycznych (jazz, exotica, folk, muzyka klasyczna). Większość utworów to kompozycje autorskie, w których przeplata się zarówno tradycja jak i nowoczesność.

Samech:
Anna Ostachowska: altówka
Magdalena Pluta: wiolonczela
Marek Lewandowski/Marqs: kontrabas
Robert Sztorc: perkusja
&

Koby Israelite: akordeon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz